Turysta
Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny
Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiona została w 1875 r. Wpisana do rejestru zabytków i uznana za zabytek klasy zerowej, jest jednym z ważniejszych zabytków Hrubieszowa. Oprócz walorów wizualnych jakie sobą reprezentuje, jej wyjątkowość podnosi dodatkowo fakt ilości kopuł, jakie zdobią świątynię. Jako jedyna w Polsce, a jedna z 2 w Europie ma ich aż 13. Ilość kopuł wieńczących dach świątyni nie jest przypadkowa, bowiem wśród wyznawców prawosławia symbolizują one najwyższego zwierzchnika – Jezusa Chrystusa oraz 12 apostołów.
Zbudowana na planie krzyża greckiego, w stylu bizantyjsko-rosyjskim jest co najmniej dziewiątą świątynią prawosławną w ponad 600 letniej historii miasta. Odrestaurowana i czynna zarówno dla wiernych jak i odwiedzających ją turystów, zachwyca zabytkowym wnętrzem oraz swoją akustyką.
Znajdując się wewnątrz świątyni, uwagę przykuwa dwurzędowy ikonostas wykonany z drewna dębowego, ikony z przełomu XVIII i XIX w. oraz krzyż ołtarzowy datowany na I poł. XIX w.
Cerkiew czynna jest dla zwiedzających od maja do września. Możliwy jest także inny termin, po ustaleniu telefonicznym.
Lokalizacja: ul. Bolesława Prusa 3
mapa
Kontakt: ( 084 ) 696-40-62 lub 605-352-991